نمایندگی خاویار ایران
جمعه , دی ۲۰ ۱۳۹۸
خانه / صادرات خاویار / قوانین صادرات خاویار در ایران و اروپا
قیمت 1 کیلو خاویار در سال 98

قوانین صادرات خاویار در ایران و اروپا

دانستن قوانین صادرات خاویار در ایران و اروپا در بحث انجام صادرات خاویار یک الزام غیر قابل انکار است که بازرگانان و صادر کنندگان باید به آن واقف باشند. خب پس از آنکه تولید کننده و تاجر برای نحوه خرید خاویار با هم به توافق رسیدن، نیاز است تولید کننده به دنبال انجام مراحل صادرات خاویار باشد. بخشی از مجوزات صادرات خاویار برای تمام کشورها یکسان است و البته برخی کشور ها هم علاوه بر مجوزات مرسوم، قوانین خاص خود را دارند که صادر کننده نیاز است از ان تبغیت کند. باید مجوز های درخواستی کشور مقصد تامین نماید.

شرایط صادرات خاویار به اروپا

می خواهیم به شرایط صادرات خاویار در ایران و اروپا و قوانین صادرات خاویار در ایران را به طور مختصر تشریح نماییم. بیشتر خاویار ایران در اروپا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می گردد. اعضای این اتحادیه تابع قوانین اتحادیه اروپا هستند. که کار برای تاجران را بسیار راحتتر می کند. مجوز های مرسوم جهت صادرات خاویار:

 • گواهی مبدا از اتاق بازرگانی
 • گواهی دامپزشکی
 • مجوز CITES
 • مجوز دامپزشکی
 • مجوز حمل

اینها به طور کلی مجوزات اصلی صادارات خاویار به اروپا هستند، که توسط تمام تولید کنندگان برای ارسال خاویار باید ارائه گردد. از آنجا که ماهی خاویار در معرض انقراض قرار دارد و نسل آن در دریای خزر با تهدید نابودی روبه رو است. برای حفظ بقا این ماهیان در کنواسیون سوئیس، کشورهای عضو متعهد شدن که صید ماهی خاویاری وحشی (دریایی) را ممنوع کنند. اجازه خرید فروش خاویار در بازار جهانی فقط به خاویار پرورشی داده میی شود.

سازوکار این گواهی هم به این صورت است که پس از تائید مرکز پرورش ماهی خاویاری توسط CITES، آن مرکز می تواند صادرات خاویار داشته باشد. البته به تمام بچه ماهی ها آن مرکز چیپست هایی قرار می گیرد که مشخص شود آن ماهی در زمان خاویار گیری پرورشی بوده است.
مجوز CITES شامل دو بخش است:

 • cites export
 • cites import

مجوز cites export توسط تولید کننده و صادر کننده اخذ می شود. و تولید کننده برای صادرات، باید خاویاری را که می خواهد به فروش برساند معرفی نماید. مجوز cites importهم بعد از گرفتن مجوز مجوز cites export توسط تولید کننده، باید از طرف خریدار اخذ شود، با تائیدیه CITES خریدار و دولت مقصد از پرورشی بودن و مجاز بودن خاویار اطمینان پیدا میکنند.

مرحله ارسال بعد گرفتن مجوزات صادرات خاویار

پس از گرفتن تمام مجوزات اعلام شده، خاویار به فرودگاه امام منتقل می شود و از آنجا به همراه بسته بندی و یخ خشک به کشور مقصد ارسال می شود. به دلیل شرایط حساس برای نگهداری خاویار (تامین سرما) وارد کننده خاویار همزمان با گرفتن cites import امور گمرکی و ترخیص را انجام میدهد. زمانی که خاویار به گمرک رسید، سعی می شود با کمترین معطلی خاویار تحویل خریدار شود.

قوانین صادرات خاویار در ایران و اروپا

تا جایی که امکان داشته است قوانین صادرات خاویار در ایران و اروپا به گونه ایی وضع شده است که حمایت کننده تولید کننده و صادر کننده خاویار ایرانی باشد. اما یکسری هزینه های که زمان گرفتن مجوز و ترخیص وجود دارد، بر قیمت تمام شده خاویار تاثیر گذاشته و قیمت تمام شده مقداری بالا می رود. اما در هر صورت صادرات خاویار در ایران و اروپا باید در چهار چوب قوانین کشورمان و همچنین قوانین بین الملی باشد تا روند صادرات خاویار ایران دچار اختلال نگردد.

شرایط و مقرارت صادرات به ژاپن و کانادا

علاوه بر مجوزاتی که برای صادرات خاویار اعلام شد (تقریبا برای تمام کشورها وارد کننده یکسان است) برخی از کشورها همچون ژاپن و کاندا در مورد ماده نگهدارنده خاویار که همان نمک است، هم بسیار حساس بوده و فقط اجازه واردات به خاویار با نمک خالص (NaCl) را میدهند. اما در حال حاضر اروپا چنین شرطی نگذاشته است و می شود نمک مخلوط (نمک خالص. اسید بوریک و بوراکس) هم استفاده کرد. دلیل استفاده از نمک مخلوط افزایش مدت ماندگاری خاویار است.

مراحل صادرات خاویار به قطر

مراحل صادرات خاویار به قطر نزدیک است به شرایط و مجوزات اتحادیه اروپا است. (در بالا به مجوزات اتحادیه اروپا اشاره شد) قطر از کشورهایی است که می شود به راحتی به آن خاویار صادر نمود و با ایران روابط خوب تجاری دارد.

انواع خاویار صادراتی به قطر

 • خاویار بلوگا
 • خاویار آسترا
 • خاویار سوروگا
 • خاویار بری
 • خاویار فشرده
 • خاویار طلایی

 صادرات خاویار در ایران و اروپا

تماس با رایبد خاویار

مشاوره و فروش رایبد خاویار :
مدیر فروش رایبد خاویار مهرشاد فتحی
شماره رایبد خاویار شماره تماس: 09129723449
شماره تماس: 09114623642
تماس رایبد خاویار شماره تلفن ثابت: 02128426944
ایمیل رایبد خاویار پست الکترونیکی: info@raibodcaviar.ir
پیامک رایبد خاویار سامانه پیامکی: 30004505004335

مطلب پیشنهادی

صادرات ماهی خاویار

صادرات ماهی خاویار بلوگا به روسیه

صادرات ماهی خاویار ، آذربایجان، گرجستان، اوکراین و… باعث شده است که پرورش ماهی خاویاری …

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

قیمت خاویار ایران - رایبد خاویار