خانه / ماهی خاویار / مشخصات انواع ماهی خاویار
انواع ماهی خاویار
مشخصات انواع ماهی خاویار

مشخصات انواع ماهی خاویار

می‌خواهیم در این نوشتار به برخی از مشخصات انواع ماهی خاویار که در ایران وجود دارن اشاره کنیم.

انواع ماهی خاویار

سن بلوغ در ماهیان خاویاری
یکی از تفاوتهایی که ماهیان خاویاری دارند مدت زمانی است که برای به بلوغ رسیدن و تولید خاویار در این ماهی ها به طول می انجامد.
اکثر ماهیان خاویاری در مدت طولانی به خاویار می رسند. گونه استرلیاد برای اولین بار حداقل سن۳ _ ۴ سال است این ماهی تقریبا زودبازده ترین ماهی خاویاری محسوب می شود.
این ماهی بومی منطقه ایران نمی باشد و گونه وارداتی محسوب می گردد که در استخر های خاویار پرورش داده می شود. البته میزان تولید خاویار در هر دوره نیز بسیار کمتر از سایر ماهیان خاویاری می‌باشد.

انواع ماهی خاویار
انواع ماهی خاویار

بعد از آن رقم سیبری و اوزون برون قرار می گیرد که حداقل سن مورد نیاز برای به بلوغ رسیدن و خاویار دهی حدود ۶ الی ۷ سال می باشد.
البته رقم های تاس ماهی که در دریای خزر وجود دارند نسبتاً سن بیشتری نیاز دارند تا بخواهند به خاویار دهی نزدیک شوند و آن حدود ۹ الی ۱۰ سال است. گونه ها تاس ماهی که در دریای خزر هستند شامل: تاس ماهی ایرانی و تازه های روسی می باشند، که اصطلاحاً به ترتیب به آنها قره برون و چالباش می‌گویند.
اما بزرگترین رقم ماهی خاویاری که همان فیل ماهی یا ماهی بلوگا از حدود ۱۲ الی ۱۴ سال طول می‌کشد که برای اولین بار این ماهی به خاویار رسیده و تولید خاویار نماید این به طور کلی بخشی از روند و زمانی است که طول میکشد ماهیان خاویاری خاویار تولید نمایند.

انواع ماهی خاویار
انواع ماهی خاویار

طول و جثه ماهی خاویاری در ایران
اما از لحاظ جثه و طولی که این ماهی دارند می‌توان گفت استرلیاد کوچک ترین آن ها و فیل ماهی بزرگترین آنها می باشد. همانطور که در قبل گفته شد استرلیاد گونی ست وارداتی که به طور سنتی در ایران و دریای خزر زندگی ولی به طور وارداتی در استخرها و مراکز پرورش ماهیان خاویاری پرورش داده می شود.
مام مراحل رشد از لارو تا تا رسیدن به سن بلوغ و خاویار دهی در کشورمان صورت می پذیرد و تقریباً بومی‌سازی این رقم نیز به طور کامل انجام شده است. این ماهی به حدود ۶۰ سانتی متر می رسد.
اما فیل ماهی در سن بلوغ حدود ۲ تا ۳ متر طول می گیرد و بزرگترین جثه را در بین سایر ماهیان خاویاری دارد. البته به این نکته نیز باید اذعان کرد که ماهی خاویاری فیل ماهی یا همان Huso huso بزرگترین گونه ماهی در دریای خزر نیز می باشد.

انواع ماهی خاویار
انواع ماهی خاویار

محل زندگی انواع ماهی خاویاری
یکی دیگر از ویژگی هایی که ماهیان خاویاری دارند، زندگی در این آبزی در آب شیرین و شور است، این ماهی می تواند در آب شیرین و شور زندگی کند.
به طور کلی تمامی ماهیان خاویاری برای تخم ریزی به سر می برد و بعد از گذراندن دوران لاروی و بچه ماهی به دریا بر می گردند.
در این میان گونه ای گونه از ماهیان خاویاری به نام استرلیاد است. به طور کامل تمام طول عمر خود را در رودخانه زندگی می کنند و حتی به ماهی خاویاری رودخانه ای نیز معروف است. استرالیا در مناطقی از کشور اتریش و روسیه زندگی می کند.
اما بقیه ماهیان خاویاری همانطور که اشاره شد برای تخم ریزی به همان محلی باز می گردند که در آنجا به دنیا آمده و از آنجا به دریا رفته اند. همچون سیبری، فیل ماهی، اوزون برون، قره برون، چالباش و غیره.
این مختصری از مشخصات انواع ماهی خاویار که در ایران پرورش داده می شود بود.

مشاوره و فروش رایبد خاویار :
آقای فتحی
شماره تماس: 09113846944
شماره تماس: 09114623642
شماره تلفن ثابت: 02128426944
پست الکترونیکی: info@raibodcaviar.ir
سامانه پیامکی: 30004505004335

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما ، قیمت انواع خاویار، ماهی خاویار و بچه ماهی خاویاری در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

لطفا صبر کنید

مطلب پیشنهادی

خرید ماهی خاویار

خرید ماهی خاویار از فروشنده عمده

خرید ماهی خاویار با قیمت مناسب از فروشنده عمده، از سایت های معتبر انجام می …

دیدگاهتان را بنویسید